(021) 445 159 59    :نمایندگی 1725
ساعت کار : همه روزه 8 الی 18
نکات  مهم درباره نگهداری خودروی صفر

نکات مهم درباره نگهداری خودروی صفر

تعداد زیادی از افراد هستند که بعد از خرید خودرو صفر و یا در حد صفر، خیلی دوست دارند که ماشین خود را به نحوی نگهداری کنند که مانند روز اول باشد. خودرو نیز مانند بسیاری از لوازم شخصی و لوازم منزل نیاز به نگهداری و رسیدگی دارد. ما چند نکته را برای شما بازگو میکنیم که با رعایت آنها خودرو شما همیشه سرحال خواهد ماند .
نکات زیر را همیشه به خاطر داشته باشید:
1. اولین نکته و مهمترین بخش به صاحب خودرو مربوط میشود، اگر شما فردی خوش سلیقه و منظم باشید بدون شک خودرو شما نیز همیشه سالم و با کیفیت خواهد بود. بنابراین در نگهداری خودرو باید بسیار با سلیقه عمل کنید. حتماً دفترچه راهنمای استفاده و نگهداری خودروی خود را مطالعه کنید. چرا که هر خودرو دستورالعمل نگهداری و استفاده منحصر به فرد خود را دارد.
2. در صورت امکان با خودرو خود وارد جاده های خاکی و بیکیفیت نشوید و اگر مجبور به رانندگی در این جاده ها هستید با دقت و سرعت کم حرکت کنید و ناهمواری ها را با سرعت کم رد کنید.
3. بدنه خودرو شما برای سالم ماندن باید همیشه تمیز باشد، وجود آلودگی و گرد و غبار باعث لطمه زدن به رنگ بدنه خودرو می شود. برای پاکسازی بدنه از دستمال و مواد پاک کننده با کیفیت و مناسب استفاده کنید.
4. خودرو خود را در جایی پارک کنید که در معرض آلودگی و نور مستقیم خورشید نباشد، تابش مستقیم نور خورشید علاوه بر بدنه به پوشش داخلی خودرو بهشدت آسیب می رساند.
5. نقاطی از خودرو که قابل رویت نیستند مثل زیر گلگیرها را همیشه از رسوبات تمیز کنید تا باعث پوسیدگی بدنه خودرو نشوند.
6. بعد از انجام رانندگی بعلت وجود نمک و سنگ ریزه در گل ولای و برف، خودرو را بشوئید.
7. بدنه خودرو را بعد از شستشو، خشک کنید و در صورت نفوذ آب به داخل، با دقت تمام رطوبت را از بین ببرید.
8. بخشهایی مانند لولاها و درپوشها را روغن کاری کنید.
9. از محکم بودن اتصالات موتور مطمئن باشید و به صداهای خروجی از خودرو دقت کنید چرا که براساس نظر کارشناسان فنی بسیاری از این صداها، در اثر مشکلات فنی ایجاد می شوند.
10. خودرو سواری شما، وسیله بارکشی نیست و حمل اسباب و اثاثیه بزرگ باعث آسیب جدی به سیستم تعلیق و بدنه می شود.
11. بررسی ارتفاع سطح مایع حداقل یکبار در ماه و در مناطق گرمسیر با فواصل زمانی کوتاهتر از یک ماه باید انجام شود.
12. هر روز یکبار باید سطح روغن در مخزن روغن ترمز بازدید گردد.
13. درپوش منبع روغن ترمز را قبل از باز کردن آن تمیز کنید، بعضی از درپوشها به وسیله پیچ درجای خود بسته میشوند. در بعضی از مدلهای جدید مخزن روغن ترمز از مواد پلاستیکی ساخته شده و دارای در پوش پیچی هستند. در پوش را باز کنید. در انجام این کار دقت نمائید باعث افتادن و یا پاره شدن لاستیک دیافراگم زیر آن نشوید. از ریختن و یا تماس روغن ترمز با قسمت های رنگ شده بدنه خودرو نیز جلوگیری کنید ، زیرا این روغن باعث خوردگی رنگ میشود.
14. روغن موتور خودرو را طبق توصیه سازنده و به موقع تعویض کنید. بهترین روش برای اطلاع از زمان تعویض روغن موتور، کیلومتر کارکرد خودرو و سنجیدن شرایط کارکرد موتور است. رنگ و میزان چسبندگی روغن موتور ملاک دقیقی برای تشخیص زمان تعویض روغن موتور نیست. چراکه سیاه نبودن روغن موتور ، دلیلی بر داشتن خواص اولیه آن نخواهد بود.
15. مایع ترمز (که یک فراورده نفتی است و نه روغنی)، روغن هیدرولیک ، واسکازین گیربکس و دیفرانسیل ، مایع سیستم خنک کننده موتور و مایع شیشه شور نیاز به تعویض دارند. زمان تعویض آن ها نیز در دفترچه خودرو ذکر شده است.
16. هر ماه یکبار و یا پس از طی 2000 کیلومتر، باید کشش تسمه های پمپ آب،دینام (مولد برق خودرو)، پمپ فرمان هیدرولیکی، پمپ هوا و کمپرسور دستگاه تهویه مطبوع و نیز شرایط آنها بررسی شود. در صورت سایش و یا نخ نما شدن، حتما آنها را تعویض نمائید.
17. ارتفاع سطح روغن موتور باید بهطور مرتب هر هفته یک بار و یا در هر توقف برای سوخت گیری بررسی گردد. این کار بهتر است در هنگامی که درجه حرارت موتور در حد عادی است انجام گیرد.
18. فشار باد لاستیک ها را حداقل ماهی یک بار چک کنید. میزان فشار باد توصیه شده توسط کمپانی، اکثراً در پشت درپوش درب باک بنزین و یا داخل درب صندوق عقب و یا روی ستون وسط (B) سمت راننده نوشته شده است.
19. در صورت لرزش فرمان در سرعت های بالا، مشکل می تواند با بالانس کردن چرخ ها برطرف گردد.
20. بهتر است هر سه ماه یک بار، قطعات جلوبندی، سیستم فرمان و سیستم تعلیق توسط مکانیک بازدید شود.
21. طبق دستورالعمل سازنده، تایرهای خودرو را در زمان ذکر شده باهم جا به جا کنید.
22. به برق خودروی خود اهمیت دهید. از سیم هایی که روکش آن ها معیوب است به سادگی نگذرید چرا که به راحتی می توانند یک فاجعه به بار بیاورند.
23. به هیچ وجه در هنگام روشن بودن خودرو سرباطری ها را جدا نکنید. این کار باعث صدمه دیدن آلترناتور (دینام) و ECU خودرو میشود.
24. استفاده از مواد مصرفی مرغوب مانند انواع روغن را فراموش نکنید.